środa, 6 marca 2013

Mity na temat małżeństwa cz.1


Tym razem chciałabym przybliżyć błędy jakie popełniają małżonkowie.  Nie będą to moje wymysły tylko treści zaczerpnięte z książki, która nie dawno wpadła mi w ręce - "Mity na temat małżeństwa" Arnolda Lazarusa. Oczywiście gorąco zachęcam do przeczytania tej książki, jeśli jednak nie macie na to czasu, postaram się w skrócie wszystkie mity Wam omówić. Może dzięki temu pomogę komuś uniknąć błędów popełnianych przez wiele par.
Mitów jest 24, żeby Was nie zanudzić jednym postem podzieliłam je na 4 części.

Mit 1
Małżonkowie powinni być najlepszymi przyjaciółmi.

Małżeństwo może przypominać przyjaźń  jednak jest to bliskość dzielenia się, podczas gdy przyjaźń to dzielenie się bliskością! W przyjaźni nie obowiązuje nakaz zachowania ostrożności ani emocjonalne tabu. W małżeństwie stała bliskość fizyczna oraz wspólne obowiązki i problemy rodzą często potrzebę prywatności. Najważniejszą sprawą jest nieobciążanie partnera wyimaginowanymi problemami i bezpodstawnymi lękami, wtedy warto zwrócić się do przyjaciela.

Mit 2
Miłość romantyczna to podstawa dobrego małżeństwa.

Małżeństwo nie jest przedłużeniem cudownej fazy zalotów, Ci którzy tego oczekują będą mocno rozczarowani! Kiedy w życiu pojawia się rutyna nieszczęśliwi eks-kochankowie ogłaszają kryzys małżeński. Celem małżeństwa jest stworzenie "wspólnego kapitału" działań, zachowań i doświadczeń,  które rodzą głęboką wzajemną akceptację, pozbawioną fałszywych nadziei i nierealnych marzeń o romantycznym ideale.

Mit 3
Związki pozamałżeńskie niszczą małżeństwo.

Mit ten jest często źle interpretowany, autor nie zachęca do seksu pozamałżeńskiego, podkreśla tylko, że romanse mogą czasem pomóc małżeństwu lub nawet je ocalić. Seks pozamałżeński może okazać się pomocny dla niewielu par, ale zdecydowanie monogamiczne nastawienie społeczeństwa sugeruje jego szkodliwość.

Mit 4
Jeśli dręczy Cię poczucie win, przyznaj się do wszystkiego.

Na podstawie wielu obserwacji autor książki uważa, że dla dobra małżeństwa warto zatrzymać pewne sprawy dla siebie. Jeśli ktoś ma potrzebę całkowitej otwartości i jawności w związku, może doświadczyć porażki! Zbytnia otwartość wobec partnera grozi zerwaniem związku.

Mit 5
Małżonkowie powinni wszystko robić wspólnie.

Jest to jeden z najważniejszych mitów. Często związek traci na wartości jeśli partnerzy mają siebie w nadmiarze. Nigdy nie należy rezygnować ze swej indywidualności, trzeba natomiast nauczyć się reguł współpracy z partnerem. Jeśli małżonkowie zachowają dla siebie 25% przestrzeni ich związek będzie w 75% zdrowy i udany!

Ciąg dalszy nastąpi....

7 komentarzy:

 1. Ciekawe. Dzięki za streszczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. dobrze wiedziec:)) bede obserwowac:)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy artykuł czekamy na kolejne odsłony :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałam się odnieść do mitu 4. Zgadzam się, czasami nie trzeba sobie o wszystkim mówić i nie mam tu wcale na myśli takich poważnych rzeczy jak np zdrada, ale drobiazgów, które mogą zniechęcić partnera do nas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się w 100 procentach z dwójką. Uważam, że najbardziej trwałe związki zbudowane są na przyjaźni i więzi psychicznej, a niekoniecznie chemii:)

  OdpowiedzUsuń
 6. mit 4-rewelacja! Miejmy swoje kobiece tajemnice:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie zgadzam się z jedynką. Mój mąż ma być dla mnie najbliższą osobą, czyli też przyjacielem.
  A tego przyjaciela (nie męża) mogę obciążać wyimaginowanymi problemami, bo i tak będzie trwał przy mnie, a mąż się wystraszy i odejdzie? Bez sensu. To już prędzej tego przyjaciela wzięłabym za męża.
  Marta

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz. Konstruktywna krytyka mile widziana. Jeśli masz ochotę obserwuj, nie proponuj obustronnej obserwacji! Staram się wchodzić na każdy blog i jak mi się spodoba to na pewno zostanę na dłużej!